Budownictwo to od kilku lat jeden z najpopularniejszych kierunków studiów. Spełnianie wymogów współczesnego budownictwa, które rozwija się w kierunku świadomości ekologicznej, jest podstawowym zadaniem każdej uczelni, która oferuje ten kierunek. Inżynier budownictwa powinien, poza szczegółową wiedzą teoretyczną, być przede wszystkim przygotowany do wykonywania przyszłego zawodu. Wpływ na to mają umiejętności przekazywania praktycznej wiedzy przez kadrę naukowo-dydaktyczną, a sami pracodawcy, którzy potem studentów będą zatrudniać. A czym może zajmować się absolwent tego kierunku?

Studia z pasją

Wybór kierunku studiów powinien być poprzedzony nie tylko sprawdzeniem, co oferuje rynek pracy, ale także zainteresowaniami przyszłego studenta. Studia na kierunku budownictwa to nie tylko teoretyczna wiedza z zakresu tworzenia konstrukcji budowlanych, to także inne specjalności, dzięki którym w przyszłości możliwe jest wykonywanie pasjonującej pracy.

Jedną ze specjalności z zakresu budownictwa jest Architektura w budownictwie. Studenci, którzy wybiorą tę specjalność, będą zdobywać wiedzę nie tylko z zakresu wznoszenia i utrzymywania budowli inżynierskich, ale przede wszystkim wiedzę, która pozwoli im na rozumienie kształtowania środowiska przestrzennego. W miastach liczy się każdy centymetr przestrzeni. Wznoszenie nowego biurowca, budynku użyteczności publicznej czy hotelu jest bardzo złożonym procesem. Istotne jest, by nowy obiekt idealnie wpasował się w już istniejące, w pełni wykorzystywał możliwą powierzchnię, a do tego spełniał technologiczne i techniczne standardy. Specjalność ta łączy w sobie wiele dziedzin nie tylko technicznych. Inżynier budownictwa musi znać i rozumieć polską architekturę, jej historię oraz zależności, jakie zachodzą pomiędzy ludźmi i budynkami, także tymi stanowiącymi zabytek. Dlatego właśnie niezbędna jest pasja, która prowadzi człowieka do chęci rozwoju i poszerzania wiedzy, która nie jest wiedzą wyłącznie inżynierską.

Budownctwo – studia patrzące w przyszłość

Nie ulega wątpliwości, że studia inżynierowie budownictwa mają bardzo duży wpływ na to, jak nasze otoczenie będzie wyglądało za kilka i kilkadziesiąt lat. Tworzone przez nich budowle będą służyć nam i naszym dzieciom jako szkoły, banki, biura, sklepy czy biblioteki. Dlatego równie ważne jest to, by nie wpływały negatywnie na nasze środowisko. Dlatego studia budowlane oferują także Energooszczędne technologie w budownictwie, czyli kierunek, który nauczyć ma młodych ludzi tego, jak budować w zgodzie z przepisami UE. Przepisy te nakazują konieczność oszczędzania energii i ochrony środowiska. Dlatego inżynierowie będą mieli za zadanie dbać, by otaczające nas konstrukcję były przyjazne nie tylko swoim użytkownikom, ale także naturze. Już teraz uczą się o odnawialnych źródłach energii, fotowoltaice, rekuperacji, czy aktywnym wspomaganiu chłodzenia. Wszystko to, by w przyszłości móc wprowadzać nowe, ekologiczne rozwiązanie, nie tylko w nowych budynkach, ale także tych, które wymagają odnowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here