Czym jest rachunek maklerski

Rachunek maklerski to rodzaj rachunku bankowego, będący niezbędnym narzędziem do inwestowania m.in. na rynkach walutowych. Produkt stanowi część oferty wielu instytucji finansowych, stąd możliwe są różnice w warunkach jego prowadzenia. Tymczasem wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego przekłada się bezpośrednio na jego potencjał inwestycyjny. Czym dokładnie jest rachunek maklerski, jak go założyć i ile to kosztuje?

Czym jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski, nazywany także kontem maklerskim lub inwestycyjnym to specjalny typ rachunku bankowego: służy do przechowywania instrumentów finansowych i handlowania tymi instrumentami. Stanowi podstawowe narzędzie inwestora, o czym świadczy fakt, że obowiązek otwarcia rachunku maklerskiego dotyczy także początkujących traderów. Rachunek maklerski może otworzyć każdy zainteresowany inwestowaniem na rynkach finansowych. Właścicielem konta inwestycyjnego może być osoba fizyczna lub prawna, która ukończyła 18. rok życia i posiada ważny dokument tożsamości oraz własne konto bankowe. Należy pamiętać, że uruchomienie rachunku maklerskiego wiąże się z koniecznością uzupełnienia unijnej ankiety MiFID. Celem formularza jest weryfikacja wiedzy z zakresu inwestycji i ocena ryzyka inwestycyjnego. 

Jak otworzyć rachunek maklerski? Wskazówki krok po kroku

Jak otworzyć rachunek maklerski? Wiele instytucji finansowych umożliwia założenie konta inwestycyjnego online. Sam proces nie jest skomplikowany i często trwa zaledwie kilka minut. Co jest potrzebne do przeprowadzenia operacji? 

Przede wszystkim należy wypełnić wniosek i przesłać wymagane przez daną instytucję finansową dokumenty. W kolejnym kroku konieczna będzie autoryzacja konta maklerskiego. Co ważne, rachunek inwestycyjny jest dość intuicyjny, a jego obsługa nie sprawia trudności również początkującym traderom: otwarcie konta jest równoznaczne z możliwością korzystania z niego. Chcąc składać zlecenia, konto maklerskie należy wcześniej zasilić. Depozyt musi zostać wpłacony za pośrednictwem prywatnego konta bankowego. Minimalną wysokość depozytu zawsze określa dana instytucja finansowa, stąd warto wiedzieć, jak wybrać najkorzystniejszą ofertę. Zobacz tutaj, co jeszcze ma znaczenie.  

Ile kosztuje rachunek maklerski?

Otwarcie rachunku maklerskiego jest stosunkowo proste, ale nigdy nie powinno być przypadkowe: mimo że prowadzenie konta inwestycyjnego niemal zawsze jest bezpłatne, to dokonywanie za jego pośrednictwem transakcji kupna i sprzedaży wiąże się z pewnymi opłatami. Jak zredukować dodatkowe koszty? Otwierając rachunek maklerski, zweryfikuj: 

– ewentualne opłaty za prowadzenie konta inwestycyjnego (zdarza się, że są one pobierane);

– wysokość prowizji pobieranych od zawieranych transakcji. To ważne, ponieważ to prowizja jest najważniejszym i największym kosztem związanym z korzystaniem z rachunku maklerskiego. Zależnie od instytucji finansowej, może ona mieć wartość od 0 do 1%.

– ilość ewentualnych opłat dodatkowych i ich wysokość. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here