Zadłużenie w bankach nie jest jednoznaczne z brakiem możliwości otrzymania pożyczki gotówkowej. Pożyczkodawcy sprawdzają historię i zdolność kredytową potencjalnych pożyczkobiorców, aby sprawdzić, czy wnioskujący o dodatkową gotówkę będą w stanie uregulować zobowiązanie.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją założoną przez polskie banki, która ułatwia i przyspiesza proces podjęcia decyzji kredytowej w oparciu zgromadzone dane klientów banków.

BIK a historia kredytowa

To właśnie w Biurze Informacji Kredytowej są zebrane wszystkie informacje na temat kredytów i historii ich zobowiązań, nazywanych historią kredytową. Historia kredytowa w BIK dotyczy wszystkich produktów finansowych, realizowanych w oparciu o kredyt, dlatego w BIK znajdują się informacje na temat wszystkich zakupów na raty, limitów na kartach kredytowych, debetach na kontach osobistych, spłaconych lub bieżących kredytach i pożyczkach, a nawet poręczeniach kredytów i pożyczek. Jeśli wspomniane zobowiązania są spłacane na czas, to historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej jest dobra. Osoby cieszące się dobrą historią w BIK, mogą bez problemu starać się o dowolne zobowiązania finansowe, np. w Smart Pożyczka, ponieważ szansa na ich udzielenie jest bardzo wysoka.

Dlaczego BIK zbiera dane kredytobiorców?

Banki oraz instytucje finansowe, które w swej działalności zajmują się udzielaniem pożyczek (zarówno tych tradycyjnych, jak i oferowanych przez internet), za każdym razem przed przyznaniem zobowiązania finansowego muszą oszacować ryzyko, z jakim wiąże się wspomniane pożyczenie pieniędzy. Zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) dane, pozwalają na sprawdzenie historii kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy w prosty i szybki sposób, dzięki czemu proces przyznawania pożyczki znacznie się usprawnia.

Instytucje finansowe udzielające pożyczek mogą również sprawdzić, ile aktualnych kredytów i zobowiązań finansowych posiada osoba, która stara się o pożyczkę. Nie oznacza to jednak, że kredytobiorca spłacający zobowiązanie, np. w postaci kredytu hipotecznego, nie ma szans na otrzymanie pożyczki. W Smart Pożyczka można otrzymać zobowiązanie np. na refinansowanie pożyczki, a oferowane rozwiązania finansowe umożliwiają zaspokojenie potrzeb szerokiego grona osób. Starając się o pożyczkę w sytuacji niezbyt dobrej historii kredytowej w BIK, nie warto od razu się poddawać. Na decyzję o przyznaniu zobowiązania mają również inne czynniki, jak chociażby wysokość zarobków i wnioskowana kwota. Wybierając sprawdzonych pożyczkodawców, proces przyznawania pożyczki jest bardzo łatwy i przyjazny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here