Czy warto rzucić etat dla własnej firmy?

Niewątpliwie, wiele osób znudzonych pracą na etacie kusi wizja prowadzenia własnego biznesu. Warto jednak dobrze się zastanowić, czy jest się w stanie sprostać wymaganiom prowadzenia własnej działalności. Nie jest to tak proste, jak czasami się wydaje.

Godziny pracy

Niewątpliwie, wiele osób, które zastanawiają się co jest lepsze, własna firma czy etat dają się ostatecznie przekonać argumentowi o nienormowanych godzinach pracy. Oczywiste jest, że jeśli prowadzimy własne przedsiębiorstwo nikt nie może nam narzucić godzin pracy. Czy jednak faktycznie jest to powód do radości?

Oczywiście, możliwość pracy w dowolnym czasie daje poczucie wolności. Wielu ludzi ceni sobie natomiast wolność ponad wszystko. Można wyspać się do późna i pracować w nocy, jeśli ktoś woli taki tryb życia. Pracując na etacie trzeba zawsze przychodzić do pracy na tę samą godzinę i nie wychodzić przed wyznaczonym czasem.

Wydaje się jednak, że nienormowane godziny pracy mają również swoją ciemną stronę. Rzecz w tym, że jeśli nie posiada się z góry narzuconych godzin pracy czasem trudno się zmotywować, aby w ogóle ją podjąć. Efekt tego może być taki, że ostatecznie na nieproduktywnej pracy spędza się praktycznie cały dzień.

Odpowiedzialność za firmę

Praca na etacie czasem zobowiązuje do pewnej odpowiedzialności. Nie mniej jednak szeregowy pracownik nie jest odpowiedzialny za ostateczny los firmy w której pracuje. Co innego właściciel firmy, który jest jedyną osobą odpowiedzialną za to jak wiedzie się przedsiębiorstwu. Niewątpliwie taka odpowiedzialność wiąże się z dużym stresem. Niemniej jednak, jeśli firma odnosi sukces to również właściciel najbardziej na tym korzysta.

Wydaje się, że wybór miedzy własną firmą a etatem nie jest prosty. Prowadzenie własnego interesu nie jest dobrze dla każdego. Jeśli jednak dysponuje się dobrym pomysłem na biznes i jest się odpowiednio zdeterminowanym warto podjąć ryzyko i otworzyć własną firmę. Niewątpliwie, zyski i to nie tylko materialne, jakie może dać własna działalność przewyższają możliwe straty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here