zakończenie pracy za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę, za porozumieniem stron jest to chyba najbardziej bezkonfliktowa forma zakończenia współpracy pomiędzy pracownikiem, a danym przedsiębiorstwem. Ale za to nie zawsze jest korzystna, tak na dobrą sprawę wszystko zależy od okoliczności, w których została zawarta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – na czym polega?

Rozwiązanie umowy o pracę, za porozumieniem stron jest to najszybsza i najmniej konfliktowa metoda na zakończenie wspólnej pracy. Może opierać się na obopólnym porozumieniu lub w przypadku, gdy jedna osoba chce rozwiązać umowę, to druga się zgadza. Zgoda nie jest normą, czasami tak łatwo do niej nie dochodzi.

Jeżeli, któraś ze stron się nie zgadza na takiej rozwiązanie stosunku pracy, wtedy zaczyna obowiązywać wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia zawsze jest zawarty albo w umowie o pracę, albo w Kodeksie Pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy, za porozumieniem stron może nastąpić natychmiast, w przeciągu tygodnia lub miesiąca. Może zostać skrócony lub wydłużony. Termin na dobrą sprawę jest dowolny, ustalony pomiędzy stronami.

Przeczytaj też: http://www.pou.pl/bezrobocie-strukturalne-na-czym-polega/

Co powinno być zawarte w rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron?

Aby rozwiązać umowę o pracę, za porozumieniem stron, nie musimy szykować formy papierowej. Można zakończyć współpracę w formie ustnej. Żeby jednak mieć pewność, zawsze lepiej jest wydrukować dokument i dać do podpisu pracodawcy.

Nie istnieje jeden konkretny wzór rozwiązania stosunku pracy, za porozumieniem stron. Na pewno powinny się w nim znaleźć takie dane, jak:

  • data i miejscowość,
  • dane personalne pracownika,
  • dane pracodawcy,
  • prośba o rozwiązanie umowy o pracę (z podaniem daty jej zawarcia), za porozumieniem
  • stron, z propozycją terminu jej zakończenia,
  • data oraz podpis.

Zasiłek dla bezrobotnych, a rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Osoby, które po rozwiązaniu umowy za porozumieniem strony nie posiadają żadnej innej oferty pracy, powinny się zastanowić, czy to na pewno dobra forma zakończenia współpracy z danym przedsiębiorstwem. Ponieważ, gdy normalnie dochodzi do wypowiedzenia umowy, pozostaje wtedy możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych, już po tygodniu, z kolei, gdy skończyliśmy współpracę z firmą za porozumieniem stron, nie przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych od razu, dopiero po upływie 90 dni, mamy możliwość skorzystania z takiej pomocy.

Źródło: https://www.parales.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here