Czy warto robić testy predyspozycji zawodowych przed podjęciem studiów?

Wybór własnej ścieżki zawodowej jest jedną z trudniejszych i donioślejszych decyzji, która będzie miała wpływ na dalsze losy młodego człowieka. Nastolatki spędzające większą część dnia w szkole, rzadko mieli okazję, żeby samodzielnie przetestować  zróżnicowane formy aktywności zawodowej. Wciąż się rozwijają i dowiadują nowych rzeczy o sobie, swoich potrzebach i predyspozycjach. W jaki sposób ułatwić młodemu człowiekowi start w życie zawodowe?

Dlaczego wybór odpowiedniego dla siebie zawodu jest tak ważny w życiu człowieka?

Na współczesnym rynku pracy coraz bardziej liczy się specjalizacja. Pracujemy coraz dłużej, nie tylko ze względu na wizję niskich lub żadnych świadczeń emerytalnych, ale także dlatego, żeby realizować się zawodowo, gromadzić fundusze na zagraniczne podróży i spełniać swoje marzenia. Rosną też nasze standardy życia, mieszkania i spędzania czasu wolnego. Dłuższe godziny spędzane w pracy, dzień po dniu przez wiele lat, potrafią być męczące. Frustracja rozpoczynająca się w niedzielny wieczór i przeciągająca się do poniedziałku nie jest niczym przyjemnym. Znacznie łatwiej wykonywać zajęcie, które sprawia nam wiele radości i satysfakcji oraz kładzie nacisk na rozwój naturalnych kompetencji i predyspozycji. Zdecydowanie też łatwiej osiągnąć sukces w dziedzinie, która nam łatwo przychodzi i którą lubimy się zajmować. Jak mawiał Konfucjusz, wybierz pracę, którą kochasz a nie przepracujesz ani jednego dnia.

Testy predyspozycji zawodowych – wsparcie w wyborze ścieżki kariery

Szybko zmieniające się perspektywy na rynku pracy, pojawianie się całkiem nowych zawodów i wymieranie dawnych, większa mobilność pracowników i elastyczność form zatrudnienia sprawiają, że dzisiejsza młodzież nie może być pewna, jakie zawody będą cieszyć się największym zapotrzebowaniem za kilka lub kilkanaście lat, zanim ukończą oni studia i rozpoczną pierwszą pracę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że część kierunków studiów, na które obecnie jest silna moda, skończy się tym, że rynek się mocno nasyci, a absolwenci nie będą mogli liczyć na tak atrakcyjne kwoty wynagrodzenia jak w okresach niszy w danym zawodzie.

Biorąc pod uwagę szybko zmieniającą się rzeczywistość, powstawanie nowych profesji i naturalne wygasanie innych oraz dużą dynamikę na polskim rynku pracy można śmiało stwierdzić, że najrozsądniej jest skupić się na sobie i na odkrywaniu swoich predyspozycji. Iskra talentu i długie godziny ciężkiej pracy mogą doprowadzić człowieka do sukcesu, zawodowej satysfakcji i atrakcyjnych zarobków. Zanim jednak do tego dojdzie, warto poświęcić trochę czasu na odkrycie tego, czym chcemy zacząć zajmować się na poważnie w życiu. W tym celu stworzono dyscyplinę taką jak doradztwo zawodowe. Profesjonalnie przygotowany psycholog pracy ułatwia młodzieży identyfikację swoich mocnych i słabych stron, potrzeb i zainteresowań, a następnie na tej podstawie wskazuje obszar profesji, w których najlepiej się odnajdziemy.

Doradztwo zawodowe

Jakie studia wybrać? Czym się kierować, poszukując dla siebie kierunku zawodowej kariery?

Czym są predyspozycje zawodowe? Najprościej mówiąc, jest to zestaw cech charakteru, uzdolnień i sposobu bycia, którymi wyróżnia się dana osoba. Istotne jest to, że indywidualne predyspozycje określające charakter determinują to, czy określone stanowisko będzie dla Ciebie odpowiednie. Wybierając zawód dla siebie, trzeba brać pod uwagę nie tylko koniunkturę na rynku, ale przede wszystkim własne pasje i cechy charakteru. Najlepiej, jeśli przyszłe stanowisko pracy umożliwia zarówno realizację planów i marzeń, ale też przynosiło poczucie bezpieczeństwa i satysfakcji pod względem finansowym. Całkowicie darmowy test predyspozycji zawodowych, który ułatwia znalezienie zajęcia pasującego do osobowości i naturalnych talentów można wypełnić, odwiedzając stronę https://www.kierunekrozwoju.pl/.

Kto szczególnie powinien zainteresować się testami predyspozycji zawodowych?

Istnieje pewien stereotyp mówiący o tym, że testy predyspozycji zawodowych przeznaczone są głównie dla osób bardzo młodych, przede wszystkim młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym. Nie jest to prawda – wsparciem w rozpoznaniu swoich umiejętności i talentów jest potrzebna w każdym wieku, zwłaszcza że ludzki mózg i charakter rozwija się wraz z wiekiem, ulegając również pewnym przemianom. Testy dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które chcą się przebranżowić z powodu wypalenia zawodowego, nie za dobrych perspektyw w dotychczas uprawianej profesji lub wręcz przeciwnie – fascynacji i pragnieniu spróbowania czegoś zupełnie nowego w życiu.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here