Na rynku monet i numizmatów kolekcjonerskich możemy znaleźć dosłownie wszystko – od monet przedstawiających popularne i znane osoby, aż po numizmaty np. z piaskiem z Ziemi Świętej. Czy mają one jakąkolwiek wartość kolekcjonerską, czy też są zwykłą stratą pieniędzy?

Czym jest moneta kolekcjonerska?

Załóżmy, że nabyliśmy jedną z najpopularniejszych monet kolekcjonerskich – krugerrand 1/2 oz. Moneta ta jest wykonana z czystego złota. Oznacza to, że jej wartość nigdy nie spadnie poniżej wartości złota, z którego została wykonana. Jednak na jej cenę składa się nie tylko wartość samego kruszcu, ale też tzw. dodatek numizmatyczny, zwany również dodatkiem kolekcjonerskim. Z reguły jest to około 10 – 15 procent wartości kruszcu. W przypadku naszego Krugerranda jest to oczywiście znacznie więcej.

Skąd bierze się jej wartość?

Wartość monety kolekcjonerskiej jest zależna od kilku czynników, związanych bezpośrednio z prawem popytu i podaży (każdy, kto choć częściowo zna się na ekonomii, wie o co chodzi).

1. Wartość historyczna – moneta kolekcjonerska może mieć dużą wartość historyczną, co przedkłada się na jej popularność i wysoką cenę. Przykładowo Maple Leaf 1/2 oz jest monetą, którą produkuje się nieprzerwanie od 1979 roku w Royal Canadian Mint (Kanadyjska Mennica Królewska). Choć sama moneta nie ma aż tak dużej wartości historycznej, to jednak jest bita w jednej z najsłynniejszych mennic świata, której początki sięgają roku 1908.

2. Niewielka liczba na rynku – bardzo duże znaczenie dla wartości monety ma liczba jej egzemplarzy dostępna na rynku. Im jest ona mniejsza, tym wartość monety wzrasta. Przykładem takiej monety jest American Eagle 1/2 oz, który jest bity wyłącznie przez jedną mennicę na świecie – Mennicę West Point. Ciekawostką jest to, że monety przedstawiające Amerykańskiego Orła w wersji kolekcjonerskiej, są oznaczone literą W.

Czy numizmat to moneta?

Co ciekawe, nie każdy krążek posiadający wartość kolekcjonerską musi być od razu monetą. Ta z reguły ma swój nominał a co za tym idzie – może być wykorzystywana jako środek płatniczy. W przypadku numizmatów nie zawsze tak jest. Często mają one niestandardowy kształt, mogą być prostokątne, owalne, a nawet w formie gwiazdy lub dzwonka.

Pokryty a wykonany, czyli różnice w produktach kolekcjonerskich

Sam fakt, że mamy do czynienia ze złotą monetą kolekcjonerską nie oznacza, że musi ona mieć dużą wartość rynkową. Jeśli w katalogu przeczytaliśmy, że moneta została pokryta 24-karatowym złotem, to najprawdopodobniej jego warstwa waży mniej, niż 0.1 g. W praktyce oznacza to, że wartość samej monety w ogóle nie wzrosła. Oczywiście może ona być większa na wskutek samego wyglądu monety, jednak w praktyce jest to przysłowiowe kilka złotych.

Nie tylko pieniądze

Choć na większości monet kolekcjonerskich trudno się dorobić poważnego kapitału, to jednak sam fakt kolekcjonowania dla wielu osób sam w sobie jest dużą korzyścią. Na naszej stronie znajdziesz monety kolekcjonerskie, które nie tylko przyniosą Ci dochód, ale dadzą Ci przede wszystkim satysfakcję z możliwości poznawania ich historii. Co więcej, każda z naszych monet jest sprzedawana w stanie menniczym i posiada stosowny certyfikat autentyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here