Od kilku lat można usłyszeć niepokojące informacje o tym, że w najbliższym czasie, wypłacane emerytury nie będą pozwalały na godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej. W tym czasie każdy chce wypocząć, poświęcić czas na swoje pasje i odkrywanie możliwości, jakie daje wolny czas na emeryturze. Takie możliwości są szczególnie ważne dla osób, które wykonywały ważne społecznie zawody. Jednak jak pokazują prognozy, również i takie osoby nie mogą liczyć na tak wysoką emeryturę, jaką by chciały otrzymywać. A trzeba pamiętać jeszcze o codziennym utrzymaniu domu oraz konieczności zakupy żywności czy lekarstw. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być skorzystanie z dwóch powszechnie dostępnych opcji: renty dożywotniej lub odwróconej hipoteki. Co to takiego? Czy warto się na nie zdecydować?
Czym jest hipoteka odwrócona?
Odwrócona hipoteka to produkt, który ogromną popularnością cieszy się szczególnie w krajach Europy Zachodniej oraz w Stanach Zjednoczonych czy Australii. W Polsce również coraz więcej mówi się na ten temat, z uwagi na to, że jest to oferta uregulowana prawnie oraz dotyczy bardzo dużej grupy odbiorców. Jest skierowana przede wszystkim do osób, które ukończyły 65 lat i myślą o przejściu na emeryturę, ale jednocześnie obawiają się, że pieniądze, jakie będą otrzymywać, nie starczą im na godne życie.
Produkt finansowy, jakim jest odwrócona hipoteka zgodnie z polskim ustawodawstwem, może być oferowany wyłącznie przez banki. W takim przypadku właściciel nieruchomości decyduje się na przekazanie bankowi swojej nieruchomości, a w zamian, przez ściśle wyznaczony czas, najczęściej ok. 5-7 lat, otrzymuje wynagrodzenie, które wspiera jego domowy budżet. Warto jednak wiedzieć, że na dzień dzisiejszy, w ofercie żadnego banku działającego na terenie Polski nie ma takiej oferty.
Renta dożywotnia – czym się wyróżnia?
Z uwagi na to, że w Polsce nie ma instytucji, które oferowałyby odwróconą hipotekę, bardzo duże zainteresowanie budzi propozycja, jaką jest renta dożywotnia. Jest to znany model już od wielu lat. Wcześniej zazwyczaj dotyczył umowy pomiędzy dwiema osobami prywatnymi (najczęściej członkami rodziny), w której to osoba chcąca zwiększyć swoje środki finansowe na emeryturze, w zamian za możliwość dożywotniego mieszkania w nieruchomości oraz wypłacanie określonych rat, przekazywała na rzecz drugiej osoby prawo własności nieruchomości.
Obecnie taką możliwość oferują również różne instytucje finansowe, które nie są bankami.
Jakie są zalety skorzystania z renty dożywotniej?
Skorzystanie z renty dożywotniej oferowanej przez instytucje finansowe to przede wszystkim zabezpieczenie swojego życia na emeryturze – raty są obliczane tak, aby były wypłacane dożywotnio, a nie tak jak w przypadku odwróconej hipoteki, tylko przez określony czas. Dodatkowo na jednostkę udzielającą renty dożywotniej przechodzi obowiązek opłacenia ubezpieczenia nieruchomości. Oprócz tego często proponowane są usługi dodatkowe takie jak np. pakiety opieki medycznej czy prawnej dla osoby, która decyduje się na skorzystanie z tego typu oferty finansowej.