Co to są hemoroidy? W języku potocznym hemoroidami nazywamy guzki krwawnicze, które wyglądem przypominają specjalne poduszeczki, wypełnione krwią. Mają one na celu uszczelnienie kanału odbytu i ściśle współpracują z mięśniami zwieracza (kontrolują wydalanie). Gdy hemoroidy zaczynają pracować nieodpowiednio (są za bardzo rozciągnięte i nie opróżniają się z krwi do końca) wtedy pojawia się problem, który nazywamy chorobą hemoroidalną, albo żylakami odbytu.
Zazwyczaj przyczyn hemoroidów należy doszukiwać się w: mało aktywnym trybie życia (praca przy komputerze, kolarstwo, jazda konna), braku aktywności fizycznej, nieodpowiedniej diecie oraz zmianach hormonalnych, które zachodzą podczas ciąży i porodu (kobiety, które rodziły kilka razy są bardzie obciążone możliwością zapadnięcia na chorobę hemoroidalną). Stwierdzono, że żylaki odbytu częściej dotykają osoby otyłe. Również niekorzystny wpływ ma przewlekła niewydolność krążenia, częste biegunki, uprawianie seksu analnego czy zabiegi odbytu i krocza.
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Warto zmienić swój styl życia na bardziej aktywny (spacery, pływanie, lekkie, odpowiednio dopasowane do wieku i możliwości ćwiczenia). Należy dbać o to, co jemy i wybierać produkty, które poprawiają perystaltykę jelit (np. produkty razowe, kasza, warzywa, błonnik). Pomoże to zapobiegać zaparciom. Trzeba uzmysłowić sobie, iż regularne oddawanie stolca, to sprawa oczywista. Nie powinno się tego procesu zaburzać. Warto dbać o higienę osobistą, często podmywając okolice intymne i nosić bawełnianą, przewiewną bieliznę. Powinno się także unikać seksu analnego, nie tylko ze względu na podwyższone ryzyko zachorowania na żylaki odbytu, ale także liczne choroby przenoszone drogą płciową. W sytuacji, gdy pracujemy w pozycji siedzącej warto co jakiś czas wstać, porozciągać się, zrobić kilka ćwiczeń i po prostu „rozprostować kości”.
Jak rozpoznać hemoroidy? Wielu chorych skarży się na dokuczliwe swędzenie okolic odbytu, podrażnienia oraz towarzyszącą im sączącą się wydzielinę. Czasem również pojawia się krew. Można mieć również wrażenie, że w okolicy odbytu pojawił się guzek, który po jakimś czasie cofa się i nie jest już wyczuwalny. W późniejszym stadium choroby zdarza się niestety, że zmiany hemoroidalne należy usunąć operacyjnie.
Hemoroidy można próbować leczyć domowymi sposobami. Są one skuteczne we wczesnym stadium. Później raczej nie będą pomocne. Lekarze polecają robienie nasiadówek w ciepłej wodzie z ziołami, korą dębu albo rumiankiem. Pomocne mogą okazać się okłady z lodu. Na pewno nie zaszkodzi odpowiednio zbilansowana, lekkostrawna dieta i trochę drogocennego ruchu. Warto pamiętać, aby wypijać co najmniej 2 litry płynów (przede wszystkim zwykłej, niegazowanej wody). Jeżeli domowe sposoby zawiodą zawsze można spróbować specjalnych maści lub czopków na żylaki odbytu. Część dostępna jest w aptece bez recepty. Aby hemoroidy usunąć wykonuje się również zabiegi takie jak: gumkowanie, skleroterapia czy laseroterapia.