Zespół Sjögrena – przyczyny objawy i leczenie
Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym komórkom. Inaczej nazywana jest zespołem suchości, ponieważ atakowane są komórki gruczołów wydzielania zewnętrznego.
Przyczyny choroby mogą być: genetyczne, immunologiczne, hormonalne. Na pojawienie się choroby mogą mieć wpływ infekcje np. wirusem EBV, CMV, WZW typu C, HIV.
Objawy choroby dzielą się na gruczołowe (np: suchość rogówki i spojówki, zaczerwienienie spojówek, pieczenie oczu, suchość w jamie ustnej, zaburzenia smaku i węchu, próchnica zębów szybko postępująca, grzybica jamy ustnej) oraz pozagruczołowe (np. powiększenie węzłów chłonnych, zapalnie trzustki, tarczycy, zmiany w nerkach, płucach).
Leczenie polega na podawaniu leków immunosupresyjnych np. glikokortykosteroidów, a także pilokarpiny. Miejscowo stosuje się preparaty nawilżające np. tzw. sztuczne łzy oraz zwiększające wydzielanie śliny w jamie ustnej.
Piasek w moczu – na co wskazuje?
Kiedy zauważymy u nas ten objaw powinniśmy się zgłosić na badanie moczu. Wynik ukazujący podwyższony poziom składników mineralnych będzie świadczył od tym, że mamy tendencję do powstawania w naszych nerkach kryształów np. szczawianu wapnia. Bez interwencji leczniczej drobne kryształki będą odkładać w naszych nerkach tworząc kamienie, które dają objaw bólu i pieczenia w trakcie oddawania moczu, a nawet prowadzą do mdłości i wymiotów.
Zespół złamanego serca
To jednostka chorobowa dotykająca głównie kobiet w okresie po menopauzie. Jest nazywana inaczej zespołem unieruchomionego koniuszka serca. Powodowana jest w większości przypadków stresem, a objawy do złudzenia przypominają zawał serca lub ostrą niewydolność krążenia. Należą do nich: ból w klatce piersiowej, przyspieszony oddech, zimne poty, szybkie, ale słabe tętno, a nawet zaburzenia świadomości. Odpowiednio wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia daje szanse na dobre rokowanie dla pacjentów.

parafia-internetowa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here