Biura pracy za granica

Zdesperowani ludzie szukający pracy za granicą skazani są na pracę przez pośrednika pracy, tzw. agencję. Agencje pracy są tylko pośrednikami między pracodawcą i pracownikiem, więc nawet najlepsza agencja może cię oddelegować do koszmarnej pracy lub odwrotnie. W pierwszej dziesiątce najbardziej rozpoznawalnych agencji pracy znalazły się firmy: Work Service, Randstad, Adecco, Work Express, Impel, Manpower, Start People, OTTO Polska, Interkadra, Trendwalder. Wysokiej jakości specjaliści mogą szukać możliwości zatrudnienia w agencjach zatrudnienia specjalizujących się w rekrutacjach w danej branży, np. sektorze IT, inżynierii, czy finansów.

Jak bezpiecznie wybrać agencję pracy

Zgodnie z przepisami, każda agencja pracy jest zobligowana do posiadania certyfikatu o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Pamiętajmy, by przed podjęciem współpracy zapoznać się szczegółowo z wykazem zarejestrowanych agencji, oraz sprawdzić, czy agencja pracy jest zrzeszona z Polskim Forum HR. Istotną kwestią jest również sprawdzenie, czy dana agencja posiada aktualne ubezpieczenie, które nie zawiera jedynie polisy OC, ale dodatkowo zawarte w niej klauzule, dotyczące głównie odpowiedzialności pracodawcy z tytułu szkód osób trzecich oraz wypadków przy pracy. Najczęściej korzystamy z pomocy agencji pracy przy pracach sezonowych. Jeździmy do Niemiec czy do Holandii. Jest tam w okresie letnim bardzo dużo pracy, ale można również tam pracować na stałe. Z osobami kierowanymi do pracy agencja zatrudnienia podpisuje umowę, w której znaleźć się muszą m.in.:
nazwa zagranicznego pracodawcy, u którego będziemy pracować,
okres zatrudnienia
rodzaj pracy
zakres obowiązków
sposób wynagradzania
przysługujące pracownikowi świadczenia socjalne
inne zobowiązania stron.

Biura pracy za granica
Warunki pracy za granicą poprzez biuro

Zgodnie z prawem pracownik tymczasowy powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę – przysługują mu niemal wszystkie prawa i świadczenia pracownika etatowego i płaca w wysokości odpowiadającej zarobkom pracownika zatrudnionego na podobnym stanowisku na etacie. Wykonywanie pracy tymczasowej u danego pracodawcy nie może trwać dłużej niż łącznie 18 miesięcy w ciągu 3 lat, a jego wynagrodzenie musi być takie samo, jak wynagradzanie pracownika zatrudnionego bezpośrednio w firmie na analogicznym lub podobnym stanowisku. Agencja, jako formalny pracodawca, ma również obowiązek sporządzenia formularza ZUS IWA i karty zdarzenia statystycznego. Agencje mogą pobierać od Ciebie opłaty za faktycznie poniesione koszty, takie jak koszty: transportu, badań lekarskich, wydania wizy lub tłumaczenia dokumentów. Jeśli żądane kwoty odbiegają jednak od cen rynkowych lub umowa zobowiązuje Cię do obligatoryjnego wykupienia pakietu konsultingowego albo kursu językowego to konieczna jest zmiana pośrednika. Żadna legalnie działająca agencja tym bardziej nie może od Ciebie wprost żądać zapłaty za pośrednictwo pracy ani części pieniędzy, które zarobisz. To ty będziesz pracownikiem i to Tobie będą się należały pieniądze od pracodawcy za rzetelnie wykonaną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here