Bęben napędowy i relacja jego średnicy do pracy taśmy w przenośniku taśmowym

0
213

Jak sama nazwa wskazuje, bęben napędowy to element przenośnika taśmowego, który jest odpowiedzialny za transfer momentu obrotowego z silnika bezpośrednio na taśmociąg. Jak wygląda kwestia relacji jego średnicy do rodzaju taśmy? I czy w przenośnikach można instalować bębny o dowolnych rozmiarach?

Bębny napędowe – oddziaływania fizyczne i ich charakterystyka

Jakie przeciążenia i siły oddziałują na taśmę, która jest wprawiana w ruch za pomocą bębna napędowego? Otóż jest ich kilka. Pierwszą siłą jest oczywiście tarcie. Jej wartość jest na tyle duża, że pozwala pokonać opory toczenia układu przenośnika taśmowego (wraz z rolkami prowadzącymi). Oprócz tego taśma jest narażona na oddziaływania wzdłużne i poprzeczne, które wynikają z:

  • naciągu taśmy,
  • przeciążeń wynikających z zakrzywienia płaszczyzny bębna,
  • obciążenia taśmy transportowanym materiałem.

Długość bębna a rozmiar taśmy

Długość bębna powinna być równa szerokości taśmy lub nieco od niego większa. W przeciwnym razie istnieje uszkodzenie bocznych krawędzi taśmy, gdyż nie będą one poddane tak znacznym obciążeniom, jak reszta jej struktury. Konsekwencją złego doboru długości elementu napędowego i szerokości taśmy jest jej strzępienie, przytarcie, a na koniec – rozdarcie. Dlatego taśma powinna być poddana równomiernemu obciążeniu, dzięki czemu nie występuje w jej obrębie część naprężeń, które mogłyby ją w dalszej perspektywie uszkodzić mechanicznie.

Średnica bębna a rozmiar taśmy

Bęben zbyt duży

Bęben napinający i napędowy powinny być dobrane również pod kątem średnicy. Pamiętajmy, że taśma jest cały czas poddawana wielu różnym obciążeniom roboczym, które – w przypadku złego doboru rozmiaru bębna – mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli jest on zbyt duży, zwiększa się ryzyko nadmiernej i niepotrzebnej eksploatacji taśmy. Wynika to z faktu, że w jednostce czasu większa część taśmy jest poddawana dużym siłom tarcia. Dlatego jej grubość należy dobierać do średnicy bębna.

Bęben zbyt mały

A co, jeśli bęben napinający lub napędowy jest zbyt mały? W praktyce oznacza to, że promień zgięcia taśmy również jest niewielki, a ona sama jest nadmiernie narażona na różnego rodzaju pęknięcia (tym razem poprzeczne). Dlatego taśmy dobierane do małych bębnów powinny zachować maksymalną elastyczność i to nawet zimą, gdy temperatura spada znacznie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Jak widać, to jakie wymiary ma bęben napędowy, ma istotny wpływ na pracę reszty układu przenośnika taśmowego. I właśnie dlatego pod żadnym pozorem nie można ich bagatelizować podczas projektowania taśmociągu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here