Morfologia jest jednym z podstawowych badań. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wyrobić sobie szybką opinię o stanie naszego organizmu dzięki przebadaniu krwi. Poza prostymi badaniami mamy też oczywiście nieco bardziej skomplikowane. Przykładowo pacjenci często pytają czym jest PDW i o czym świadczy jego niski poziom? Poziom zrozumienia wcale nie wzrasta gdy dowiadują że to wskaźnik anizocytozy płytek krwi inaczej trombocytów. Ważne jednak że ów niski wskaźnik świadczy o zaburzeniach w pracy szpiku kostnego, a to już dla każdego będzie dość niepokojąca perspektywa.
Podobnie może być w przepadku przewlekłych bóli głowy, których diagnozę też zaczniemy od badania krwi. Przewlekłe bóle głowy i ich związek z depresją są dość szeroko opisane w literaturze medycznej. Oczywiście to nie jedyny powód powstawania tych dolegliwości, które najczęściej lekceważymy tłumacząc je migreną lub meteoropatią. Z pomocą cierpiącym zaś przychodzą oczywiście leki, które jednak należy przyjmować z umiarem.
Badanie krwi będzie też wstępem do przyjrzenia się sytuacji małych pacjentów, zwłaszcza przed przepisaniem kuracji lub leków mających pomóc dzieciom. Leki uspokajające dla dzieci – kiedy stosować i jakie? pada przykładowe pytanie, zaś współczesna medycyna ma za zadanie odpowiedzieć i na takie zagadnienia z korzyścią dla pacjenta. Z pomocą przychodzi zaś badanie krwi, czy morfologia, która pozwala nam stwierdzić jak wygląda stan organizmu i czy przyjmując dany lek, nie pogorszymy stanu organizmu zamiast przynieść mu ulgę.