Inwestycja w nieruchomość z rynku pierwotnego bardzo często oznacza zakup „dziury w ziemi”, tzn. podpisanie umowy wtedy, gdy inwestycja jest dopiero na etapie realizacji, co wiąże się z pewnym ryzykiem.
Aby nie stracić (dużej!) sumy przeznaczonej na mieszkanie, warto z rozwagą wybrać dewelopera, z którym zawiera się umowę. Jak sprawdzić, czy ma się do czynienia z rzetelną firmą, której można bezpiecznie powierzyć swoje pieniądze?
Polski Związek Firm Deweloperskich
Swoje poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia, czy interesujący nas deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jest to organizacja branżowa działająca od 2002 roku, która troszczy się o kondycję krajowego rynku deweloperskiego. Jedną z jej inicjatyw jest opracowanie Kodeksu Dobrych Praktyk, które powinny być przestrzegane w relacjach deweloper-klient. Treść tego dokumentu została zaaprobowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, a do jego przestrzegania są zobowiązane wszystkie zrzeszone w związku firmy.
Członkiem PZFD jest deweloper Euro Styl, który oferuje na sprzedaż nowe mieszkania w Gdańsku i jego okolicach. Więcej szczegółów na temat dostępnych nieruchomości znajdziesz pod adresem: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html.
Dotychczas zrealizowane inwestycje
Przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym deweloperem, warto zapoznać się z jego portfolio. Informacje o zrealizowanych do tej pory inwestycjach wraz z ich opisem powinny się znajdować na stronie internetowej firmy. Jeśli któraś z nieruchomości znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, wybierz się zobaczyć ją na żywo.
Jednak nie ograniczaj się tylko do danych zamieszczonych na firmowej witrynie. Poszukaj też w internecie informacji o ewentualnych problemach czy opóźnieniach na wcześniejszych budowach realizowanych przez tego inwestora oraz zapoznaj się z opiniami innych klientów.
Prospekt informacyjny nieruchomości
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 2012 roku (tzw. ustawa deweloperska) zobowiązuje deweloperów do przygotowania prospektu informacyjnego jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży i udostępnienia go nieodpłatnie każdemu zainteresowanemu zawarciem umowy deweloperskiej. W dokumencie powinny się znaleźć aktualne i zgodne ze stanem faktycznym informacje na temat sytuacji prawno-finansowej firmy, szczegółów przedsięwzięcia deweloperskiego oraz samej nieruchomości i jej okolicy. Przed podjęciem jakichkolwiek zobowiązań zapoznaj się dobrze z prospektem i upewnij się, że nic nie budzi Twoich wątpliwości.
Wybór dobrego dewelopera pozwala liczyć na rzetelną i terminową realizację zawieranej umowy, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić jego wiarygodność, zwracając uwagę dotychczasowy dorobek oraz szczegóły formalne.