Skuteczne zapobieganie wyleganiu zbóż

Wyleganie zbóż może sprawić, że większość upraw zostanie zniszczona. Wpływa ono nie tylko na ilość zbiorów, ale także ich jakość. Może się zdarzyć, że rośliny dotknięte wyleganiem obrodzą w bardzo słabe ziarna. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na walkę z tym problemem.

Dlaczego zboża wylegają?

Zjawisko to jest związane najczęściej z warunkami atmosferycznymi. W przypadku wylegania łodygowego, do zniszczenia plonów może doprowadzić zbyt silny wiatr lub nawet stosunkowo niewielki opad deszczu. Pod ich wpływem łodygi łamią się i oczywiście niszczeją. W przypadku wylegania korzeniowego, największym problemem jest z kolei bardzo obfity deszcz. Sprawia on, że roślina jest przemoczona, a co za tym idzie – bardzo ciężka. Zawilgotniona ziemia nie może jednocześnie zabezpieczyć korzeni.

Warto wiedzieć, że nie tylko natura może przyczynić się do problemu z wyleganiem zboża. Niektóre odmiany zbóż są na to dużo bardziej narażone. Niebezpieczne może okazać się także zbyt duże nasadzenie roślin na danym terenie.

Jak walczyć z wyleganiem?

Najlepiej sprawdzi się tak zwany antywylegacz. Dobrze dobrany preparat wzmacnia podstawę źdźbła i tym samym zmniejsza ryzyko złamania. To jednak nie wszystko. Zadziała on pozytywnie również na system korzeniowy. Co ważne, środek ten będzie także skutecznie zapobiegał wydłużaniu się zbóż. Najlepiej stosować go w czasie krzewienia. Antywylegacze najwyższą skuteczność osiągają w słoneczne dni i temperaturze około 15 stopni Celsjusza.

Wyleganiu można zapobiegać, stosując profilaktykę. W praktyce oznacza to wybranie odpowiedniej odmiany zboża (dopasowanej do jakości gleby) oraz dobór właściwej technologii zasadzenia.

Zniszczenie upraw związane z warunkami atmosferycznymi jest niestety dość częstym zjawiskiem. Dlatego też warto robić wszystko, by ochronić rośliny przez zbyt ulewnym deszczem czy silnym wiatrem. Można to zrobić na wiele różnych sposób, ale te najskuteczniejsze ograniczają się do wykorzystania najlepszej jakości środków ochrony roślin marki Syngenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here