Przedsiębiorco, czy wiesz, jak rozpocząć praktyczną naukę zawodu w Twojej firmie

Kształcenie zawodowe w systemie dualnym to ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorstwem a szkołą zawodową. Decyzję o wspólnym nauczaniu podejmuje przedsiębiorca, który chce zainicjować proces edukacji swoich przyszłych pracowników. Jakie korzyści z tego wynikają i jakie wymagania należy spełnić?

Czym jest kształcenie dualne?

Połączenie teoretycznej nauki w szkole oraz praktycznej edukacji w firmie nazywane jest kształceniem dualnym. Polega ono na tym, że firma podejmuje współpracę ze szkołą zawodową ze swojego regionu. Uczniowie z klasy patronackiej kilka dni w tygodniu uczą się i pracują w przedsiębiorstwie, z którym mają podpisaną umowę w celu przygotowania zawodowego.

System dualny sprawia, że firma ma bezpośredni wpływ na program kształcenia. Uczniowie poznają zespół, styl pracy w danym przedsiębiorstwie i uczą się, jak obsługiwać konkretne maszyny. Dzięki temu kształcenie dualne jest zasobem dla polityki HR firmy. Jeśli samodzielnie edukujesz młode pokolenie, unikniesz ryzyka, że w przyszłości zabraknie odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Istotny w systemie dualnym jest fakt, że uczniowie otrzymują od firmy wynagrodzenie za swoją pracę, które rośnie wraz z upływem czasu i poszerzaniem wiedzy.

Jaki zysk ma z tego przedsiębiorca?

Dzięki kształceniu dualnemu przedsiębiorca zyskuje fachowców dla swojej firmy. Uczeń, praktykujący w danym przedsiębiorstwie, dowiaduje się, jak działa ta firma, jakie są jej priorytety i na co należy zwracać uwagę, planując pracę w danej branży. Dzięki temu staje się lojalnym i godnym zaufania pracownikiem, identyfikującym się z wartościami firmy, w której się szkoli. W związku z tym, że uczniowie traktowani są na równi z innymi pracownikami i otrzymują wynagrodzenie, zaczynają rozumieć wartość swojej pracy, co przekłada się na jej jakość. Dlatego kształcenie dualne jest dla przedsiębiorcy inwestycją, która przynosi wymierne zyski – m.in zespół młodych osób gotowych do pracy.

Jak wdrożyć kształcenie dualne w swojej firmie?

Decydując się na kształcenie swoich przyszłych pracowników, należy wyznaczyć kierunek kształcenia i wytypować szkołę branżową, z którą zostanie nawiązana współpraca. Warto pamiętać o tym, że będzie to bezpośrednia kooperacja, dlatego dobrze, żeby profil szkoły był jak najbliższy specjalizacji przedsiębiorstwa. Do koordynacji działań należy wyznaczyć konkretnego pracownika (instruktora praktycznej nauki zawodu). Kolejnym krokiem powinno być ustalenie budżetu na program nauczania i wreszcie – rekrutacja uczniów. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie w firmie dni otwartych, podczas których będzie można bezpośrednio porozmawiać ze swoimi potencjalnymi uczniami – pracownikami młodocianymi.

Gdzie szukać wsparcia?

Edunet Poland to centrum doradztwa ds. kształcenia zawodowego, działające w ramach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jeśli chcesz rozpocząć kształcenie uczniów w swojej firmie, wypełnij formularz na stronie. Dzięki temu uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania i wskazówki, jak dopełnić formalności. Pomagamy nie tylko w zorganizowaniu porozumień, podpisaniu umów, tworzeniu planów i skutecznym wprowadzeniu do firmy kształcenia dualnego, ale przede wszystkim w czerpaniu korzyści z nowego sposobu na rozwój Twojego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here