Turystyka kajakowa przeżywa prawdziwy renesans. Coraz więcej osób odkrywa uroki tej formy spędzania wolnego czasu, do których bez wątpienia można zaliczyć bliski kontakt ze środowiskiem naturalnym i niepowtarzalne widoki. Turystyka kajakowa stanowi także niepowtarzalne połączenie relaksu oraz wysiłku fizycznego. Każdego sezonu tysiące kajakarzy amatorów wyrusza na spływy popularnymi rzekami, a także próbuje swoich sił pływając po pięknych polskich jeziorach.

W związku ze wzrostem zainteresowania turystyką kajakową rośnie zapotrzebowanie na rozwój zaplecza obsługującego kajakarzy. Turyści oczekują rozbudowanej infrastruktury, czyli sieci przystani, punktów gastronomicznych i bazy noclegowej. Czy jest to dobry pomysł na własny biznes?

Przygotowanie przystani

Przystań kajakowa powinna zapewniać turystom pełen dostęp do udogodnień jakich oczekują. Pierwszą rzeczą o jakiej należy pomyśleć jest zorganizowanie zaplecza sanitarnego. Turyści chętniej odwiedzają miejsca, które zapewniają im możliwość skorzystania z toalety lub odświeżenia się po trudach całodziennego spływu.

Ważnym punktem jest umiejscowienie w naszej przystani baru lub sklepu, w którym turyści będą mogli zaopatrzyć się w prowiant. Jeżeli budżet na to pozwala najlepiej, żeby w przystani znajdował się zarówno punkt gastronomiczny jak i mały sklep.

W końcu przystań powinna oferować możliwość noclegu. Może to być po prostu pole namiotowe. Jednak bardziej wymagający turyści mogą oczekiwać bardziej komfortowej formy spędzania nocy – na przykład w domkach kempingowych. Dlatego wraz z rozwojem przystani należy pomyśleć również o rozwoju bazy noclegowej. Można także spróbować współpracy z sąsiadami, którzy być może chętnie wynajmą turystom pokoje w swoich domach.

Pomosty pływające – rodzaje

Projektując przystań należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z podróżowania kajakiem. Jest to niski i bardzo chybotliwy środek transportu. Dlatego też pomost powinien umożliwiać swobodne wsiadanie i wysiadanie z kajaka. Dlatego warto pomyśleć o tak zwanym pomoście niskoburtowym.

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie pomostów pływających. Mają one szereg zalet. Przede wszystkim nie są podatne na zmiany poziomu wody. Pływaki z tworzywa sztucznego utrzymają podest pomostu zawsze na tym samym poziomie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku przystani usytuowanych na brzegach rzek. Po drugie podest pomostu, niezależnie od tego czy wykonany z tworzywa czy z drewna, nie powoduje dyskomfortu podczas wysiadania. Kolejną zaletą konstrukcji pływających jest możliwość ich szybkiego montażu i demontażu. Dzięki temu poza sezonem, czyli w okresie niesprzyjających warunków pogodowych, pomost można zdemontować i przechować w bezpiecznym miejscu. Sprawi to, że czas użytkowania pomostu ulegnie znacznemu wydłużeniu, a zabiegi konserwacyjne nie będą zbyt kosztowne.

Podczas projektowania i budowy przystani kajakowej warto zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi przygotowania takiej infrastruktury. Dzięki temu można uniknąć najczęstszych błędów i szybko uzyskać zadowalający efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here