Kabaret jako formę sztuki zna chyba każdy. Poprzez blisko sto lat istnienia w Polsce zyskała ogromną popularność i rzeszę wiernych fanów. Kabaret to widowisko, którego zadaniem jest rozśmieszenie publiczności poprzez umiejętne i twórcze wykorzystanie satyry i wyśmianie otaczającej nas, często w wielu aspektach absurdalnej rzeczywistości. Twórcy kabaretów to osoby wyjątkowe. Śpiewają, tańczą, recytują, często robiąc z siebie kogoś niezbyt inteligentnego. W praktyce jednak są to ludzie obdarzeni niebywałym talentem, otwartością i odwagą, których głównym celem jest wywołanie uśmiechu na twarzach widzów. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz mniej ludzi uśmiecha się na co dzień, jest to szczególnie ważne.

Ale jak to się właściwie wszystko zaczęło? Pierwszy Polski kabaret powstał na początku XX wieku, kiedy Tadeusz Boy-Żeleński napisał „”Zielony balonik””. Aż do drugiej wojny światowej kabaret dynamicznie się rozwijał. Teksty pisali chociażby tak znani autorzy jak Julian Tuwim czy Marian Hemar. To w tamtym okresie zaczęto stosować takie gatunki jak satyra polityczna. Po Drugiej Wojnie Światowej kabaret odrodził się po oczywistym okresie stagnacji ze zdwojoną siłą. To w tamtym okresie powstała grupa „Siedem Kotów” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, tworząca piosenki obyczajowe czy różnorodne skecze. Kabaret z czasem stał się formą sprzeciwu wobec władzy. Parodie i żarty polityczne nawet jeśli nie miały za dużej mocy sprawczej, wzbudzały w obywatelach nadzieję i chęć do walki o wolną ojczyznę. Powstanie w tamtych czasach „”Kabaretu Starszych Panów”” z Jeremim Przyborą i Jerzym Wasowskim można z kolei uznać za najważniejsze wydarzenie w historii polskiego kabaretu. To oni oczarowali większą część polski swoimi pomysłami i niebywałym talentem, na stałe wpisując się do historii polskiej kultury. W późniejszym okresie kabaret ewaluował w dalszym ciągu, co doprowadziło do powstania takiej formy jak chociażby popularny do dzisiaj „”one man show””, z których kojarzymy takie gwiazdy jak na przykład Marcin Daniec.

Kabarety w Lublinie to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Kto z nas nie słyszał nazw takich jak „”Kabaret moralnego niepokoju””, „”Paranienormalni”” czy „”Ani Mru-Mru””? Scena polskiego kabaretu jest rozbudowana, ale cechuje ją wyjątkowo wysoka jakość. Nawet sceptycznie nastawione do kabaretu osoby nie wychodzą z przedstawienia niezadowolone. Artyści posiadają niezwykłą umiejętność doprowadzania widzów do śmiechu. Dobrze bawią się wszyscy, a co za tym idzie są w stanie zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Nie ma lepszego sposobu na odstresowanie się po ciężkim tygodniu. Śmiech to zdrowie. Artyści kabaretowi uczą nas, że gdy nie ma się wpływu na niektóre rzeczy, najlepiej jest z nich żartować. Takie podejście odejmuje masę problemów i sprawia, że łatwiej jest cieszyć się życiem. Skorzystać może każdy. Kabarety w Lublinie to wyśmienity pomysł na spędzenie wolnego czasu i przekonanie się na własnej skórze na czym polega fenomen tej formy widowiska.

istniejemy.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here