Celiakia to nie wyrok

Chleb w wielu gospodarstwach domowych jest podstawowym produktem spożywczym, bez którego wielu konsumentów nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji. Według różnych statystyk, przeciętny Polak spożywa nawet 40 kg tego produktu rocznie. Tak wysoki wynik nie bierze się bez powodu – spożywanie pieczywa w różnej formie jest zapisane w genach ludzi, bowiem szacunki wskazują że tradycja ta może sięgać nawet dwunastu tysięcy lat wstecz.
Niestety, wraz z rozwojem nauki medycyna przyniosła smutne informacje – nie każdy może pieczywo spożywać. Wiąże się to z faktem, iż coraz częściej u ludzi wykrywana jest choroba trzewna określana mianem celiakii, charakteryzująca się nietolerancją glutenu który jest podstawowym białkiem pszenicy. Celiakia wywołuje szereg nieprzyjemnych schorzeń, od bólu brzucha, przez wzdęcia, na nawet zahamowaniu wzrostu u dzieci kończąc.
W takich przypadkach absolutnie zabronione jest spożywanie produktów zawierających gluten, a więc także i pieczywa. Choremu nasuwa się więc pytanie: czym zastąpić chleb? Wiele osób nie wyobraża sobie przecież bez niego posiłku. Na szczęście, na pomoc przychodzi coraz gwałtowniej rozwijający się rynek produktów żywnościowych, a przedsiębiorstwa gastronomiczne prześcigają się w tworzeniu nowych alternatyw dla pieczywa. I tak, chory w sklepie może zaopatrzyć się nie tylko w tak popularne produkty jak wafle ryżowe, które zastępując kromkę chleba pełnią rolę kanapki, ale również pieczywo czystoziarniste, w którym nie uświadczy się grama glutenu, gdyż jest to wypiek z samych ziaren i orzechów. Oprócz tego, w działach ze zdrową żywnością konsument może natrafić na wszelkiego rodzaju pieczywo bezglutenowe stworzone na bazie mąk kukurydzianych czy ryżowych. Ponadto coraz popularniejsze stają się chlebki Ezechiela, które wytwarza się z różnego rodzaju kiełków czy nasion roślin strączkowych.
Jak widać, w obecnych czasach celiakia nie jest wyrokiem, a osoba z tą przypadłością nie musi obchodzić się smakiem przy każdym śniadaniu czy kolacji. Współczesny rynek gwarantuje ogromną ilość alternatyw, dzięki której życie z chorobą jest o wiele łatwiejsze.

intelektualnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here