Brunatna zgnilizna drzew to bardzo groźna choroba drzew pestkowych, która doprowadza do gnicia owoców rosnących na drzewie. W wyniku zakażenia owoce zaczynają pokrywać się brunatnymi plamami oraz brodawkami, a choroba najczęściej dotyka śliwy, czereśnie, wiśnie, morele oraz brzoskwinie. Jakie jednak są objawy choroby i czy można w jakiś sposób z nią walczyć?

Objawy choroby

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroba, która wywoływana jest przez paciornicę owocową oraz paciornicę pestkowcową. Obydwa patogeny atakują śliwy, czereśnie, wiśnie a czasem również morele i brzoskwinie. Warto jednak wiedzieć o tym, iż drugi ze wspomnianych patogenów może również zaatakować grusze i jabłonie. Infekcja najczęściej zaczyna pojawiać się na wiśniach podczas ich kwitnienia, a głównym objawem świadczącym o brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych jest zasychanie i brązowienie kwiatów a w następnej kolejności liści oraz pędów. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe drzewa, to objawy choroby najczęściej pojawiają się dopiero podczas dojrzewania owoców i są one identyczne jak te wspomniane powyżej. Owoce, które zostały zaatakowane chorobą, zaczynają z czasem ulegać deformacji, a także zasychają. Niektóre z nich zaczynają odpadać z drzewa, natomiast inne w zmumifikowanej postaci wiszą na drzewie aż do następnego sezonu. Skąd jednak bierze się ta choroba? Najczęściej wynika ona z uszkodzenia skórki spowodowanego przez owady lub deszcz.

Jak zwalczyć brunatną zgniliznę drzew?

W celu pozbycia się choroby konieczne jest usunięcie porażonych organów roślin, czyli brązowych i przesuszonych liści, kwiatów, pędów, a także owoców. Najważniejsze jest jednak to, aby na drzewie nie pozostały żadne zmumifikowane owoce, ponieważ w przyszłym sezonie wszystkie objawy powrócą. Podczas kwitnienia drzew oraz dojrzewania owoców należy bacznie przyglądać się roślinie, usuwając owoce już w momencie ich wzrostu, o ile oczywiście pojawią się jakieś niepokojące objawy. W sytuacji, gdy choroba pojawia się na drzewach z roku na rok, warto na wiosnę przeprowadzić opryskiwanie drzew już w początkowej fazie ich kwitnienia, a także nieco później. W przypadku śliw konieczne są również opryski raz na cztery tygodnie przed zbiorem owoców, zwłaszcza w sytuacji, gdy latem pojawiają się obfite i dosyć częste deszcze. Jeśli chodzi natomiast o środki ochrony drzew przeciw brunatnej zgniliźnie, to najczęściej stosuje się Topsin M 500 SC, Kaptan Plus 71,5 WP, a także Miedzian 50 WP w zależności od konkretnej odmiany drzewa owocowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here